День Гідності та Свободи!


21 листопада 2021 року в Україні відзначається День Гідності та Свободи.
Коротка інформація про ці доленосні дні:

Помаранчева революція – масові акції протесту, активна фаза яких розпочалася 21 листопада та тривала до 8 грудня 2004 року. Вони стали реакцією громадян України, політичної опозиції та світової спільноти на масштабні фальсифікації результатів голосування на користь Віктора Януковича під час другого туру виборів президента України. Протести тривали 18 днів і охопили всю країну. Епіцентром подій стало середмістя Києва – майдан Незалежності та Хрещатик. Серед глибинних причин революції – системні недоліки політичного та соціально-економічного розвитку держави після 1991 року, а також імітація демократичного устрою, корупція, створення олігархату попередньою владою, незадоволення громадян економічним та політичним становищем.

Основним посланням цих подій був рух за справедливість і правду та проти брутальної фальсифікації вільного вибору громадян.

За словами історика Я.Грицака, Помаранчева революція була спровокована бажанням українців вільно вибирати свою владу.

Події отримали назву за помаранчевим кольором, який використовували в агітаційних кампаніях прибічники кандидата в президенти Віктора Ющенка й опозиційної партії «Наша Україна», лідером якої він був.

Революція Гідності – масовий громадянський протест періоду 21 листопада 2013 – 22 лютого 2014 року, який тривав 94 дні і був викликаний незаконними/антиконституційними діями влади. Епіцентром подій став столичний майдан Незалежності та прилеглі вулиці: Хрещатик, Грушевського, Інститутська. Почався під євроінтеграційними гаслами, а згодом перетворився на тривалу кампанію громадянської непокори владному режиму Януковича проти корупції та порушень прав людини, яка засвідчила рішучість українців у питанні визначення демократичного та європейського майбутнього України, захисту національної ідентичності та державної незалежності.

Стаття 39 Конституції України закріплює за народом право на свободу мирних зібрань. Стаття 28 передбачає право громадян України на повагу до гідності, а стаття 34 – право на свободу думки та слова, на вільне вираження поглядів і переконань. Стаття 22 Конституції України зазначає, що права і свободи людини є невичерпними.

Масові протести українських громадян у листопаді та грудні 2004 року та у листопаді 2013 – лютому 2014 років відбувалися у відповідності до Конституції та не суперечили жодній з вказаних статей.

Крім цього, право народу на повстання у випадку, якщо сама влада порушує закони та стає диктаторською, закріплене низкою міжнародних договорів, які визнані національним законодавством. Своїми діями на посту президента В. Янукович провадив злочинну діяльність, яка досягла апогею під час Євромайдану/ Революції Гідності, що й призвело до втрати ним легітимності як  гаранта основоположних прав громадян України. 

Помаранчева революція та Революція Гідності – важливі етапи національної визвольної боротьби, яка бере початок від часів Української революції та триває досі як російсько-українська війна, та яка зумовлена ідеологічним протистоянням двох напрямів цивілізаційного розвитку:

-             прагненням інтегруватися в європейський простір, сприяти демократизації країни та звільненню від економічної та політичної залежності від Росії, позбавленні колоніальної залежності та радянського минулого

- повним поверненням країни у сферу впливу Російської Федерації та входженням в економічний і політичний союзи з нею.

 


Коментарі

Популярні публікації