«Там, де живуть душа і пам’ять»

У с. Велика Тур’я, що на Долинщині,  хата-читальня розпочала свою діяльність з 1903 року. Її організаторами стали: директор школи О. Захарасевич, громадський писар М. Каліцун, активісти села. Скуповували дорогі на той час книги, серед яких: «Сирітська доля» Григорія Глинки, «Хто такі українці…» Михайла Грушевського та ін. Привозили тодішні часописи: «Свобода», «Неділя», «Юні друзі». Діяльності «Просвіти» перешкодила Перша світова війна.

Відновилась робота читальні 11 грудня 1921 року. Вона налічувала 900 осіб. На той час читальня знаходилася під одним дахом із філією «Маслосоюзу» – двадцятиметровий будинок, накритий бляхою. Члени «Просвіти» сплачували внески – один злотий на рік. Використовувались вони на придбання літератури та всього необхідного.

Сільська молодь охоче брала участь в роботі гуртків: хорового, драматичного, народного танцю. У 1937 році відкрився ще й гурток хліборобського вишколу молоді, де вивчали агрономію, правила обробітку землі і ведення сільського господарства. Концертами відзначали національні свята. На одному з святкувань 1934 року був присутній Степан Бандера.

В 40-х роках у селі діяло дві бібліотеки. Одна з них була в сільському клубі, а інша – у пристосованому приміщенні сільської хати.

У 1968 році було побудовано новий адміністративний будинок у центрі села, де знаходились правління колгоспу, сільська рада та бібліотека. У 1970 році в зв’язку із розбудовою села рішенням сільської ради було створено ще одну бібліотеку. У 1988 році колгосп побудував новий будинок культури. В цей же час дві бібліотеки об’єднано в одну і перенесено в приміщення будинку культури, де вона є і сьогодні.

Бібліотека продовжує просвітницьку діяльність товариства «Просвіта», відроджує стародавні звичаї та традиції. В книгозбірні створено куток «З бабусиної скрині», де зібрано старовинні речі, вишивку, ткацьке полотно, посуд та ін. Вивченню історії краю сприяє бібліотечна виставка «Куди б дорога не вела, думки мої із рідною землею», яка постійно поповнюється новими книгами, альбомами, тематичними досьє: «Літопис нашого села», «З історії «Просвіти», «Видатні люди – вихідці з села», «Про нас пишуть», «Наше село сьогодні» та багато ін.

При книгозбірні працює клуб «Червона калина», який є постійним учасником всіх масових заходів бібліотеки та будинку культури. У 2013 році за підсумками районного огляду-конкурсу клубів за інтересами та любительських об’єднань «Місце зустрічі – бібліотека» клуб «Червона калина» отримав 2 місце.

Цікавою є соціокультурна діяльність бібліотеки, постійно проводяться зустрічі з відомими людьми – вихідцями з села. Серед них: М. Довганич – хормейстер-композитор, І. Кухта – політик, посол України у Вірменії, Я. Біланчин – завідувач кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів Одеського Національного Університету ім. І.І. Мечникова та ін.

Активною є участь бібліотеки у районних конкурсах. У 2010 році журі конкурсу «Мудрості та долі берегиня – бабусина скриня» назвало книгозбірню серед бібліотек, які найбільш докладно описали побут краян. У 2011 році за підсумками районного етапу огляду-конкурсу «Краща сільська бібліотека 2011 року» книгозбірня отримала перемогу в номінації «Сільська бібліотека – центр творчого розвитку дітей та юнацтва».

У 2012 році працівники бібліотеки та сільського Будинку культури на районному семінарі «Бібліотека – центр сімейного читання» представили годину пам’яті «Дорогою боротьби», присвячену сім’ї Витвицьких – борців за волю України, членів УПА, репресованих.

У 2014 році бібліотека отримала перемогу в номінації «Бібліотека – інформаційний, освітній та просвітницький центр місцевої громади» районного етапу обласного конкурсу «Краща бібліотека 2014 року». У 2016 році – переможець обласного конкурсу «Краща бібліотека 2016 року» в номінації «Бібліотека. Громада. Соціальне партнерство».

У 2017 році бібліотечна виставка-пам’ять «Моя країно, ти моя молитво!» була відзначена у номінації «Актуальність теми та повнота її розкриття» районного конкурсу на кращу бібліотечну виставку-інсталяцію «Родзинка бібліотечної виставки».

2019 рік приніс бібліотеці відзнаку у номінації «Бібліотека – громадський центр соціальної активності» районного етапу обласного конкурсу «Краща бібліотека року». Плідним став і 2020 рік, адже бібліотека отримала І місце у районному етапі обласного конкурсу «Краща бібліотека року», а підготовлена нею лялька-мотанка «Весільна» – відзнаку у номінації «За вишуканість». Окрім того бібліотека підготувала переможця онлайн-вікторини «У кожному візерунку – дух рідної землі», яку проводила Долинська ЦРБ до Всесвітнього дня вишиванки.

2020 рік, у зв’язку із карантинними обмеженнями, вніс зміни і в соціокультурну діяльність бібліотеки. Значна частина заходів перейшла в онлайн-площину, а ті, що проходили у звичайному режимі, обмежувались незначною кількістю учасників. Бібліотека запровадила онлайн-серію інформ-досьє «Відомі люди нашого села», а створені працівниками відеосюжети, презентації тощо отримали чималу кількість переглядів та прихильників.

Для задоволення потреб користувачів та підняття престижу бібліотеки на селі чимало років працювали завідувачка бібліотеки-філії Крайник Оксана Дмитрівна та бібліотекар Петрушка Марія Степанівна. У 2019 році Марія Степанівна пішла на заслужений відпочинок, а бібліотекарем стала Кондрин Іванна Миколаївна.

На даний час бібліотечний фонд становить близько 14 тис. примірників документів. Книгозбірня обслуговує понад 1 тис. користувачів, яким щороку видається більше 14 тис. примірників літератури. .

Сьогодні бібліотека практично не може відповідати вимогам громади, якщо вона не оснащена технічно. У 2017 році за кошти районного бюджету для бібліотеки-філії було придбано 2 комп’ютери, принтер та веб-камеру. А 2018 року бібліотеку підключено до мережі Інтернет.

Детальніше з роботою бібліотеки можна ознайомитись на бібліотечній сторінці у мережі Фейсбук.

Коментарі

Популярні публікації